Głównym celem strony www.tamworth.pl jest integrację polaków z miasta Tamworth. Pokazanie innego oblicza Anglii a w szczególności naszego miasta i regionu. Będziemy dostarczać informacji o ciekawych wydarzeniach w mieście, regionie. Powinny pjawiać się informacje o organizacjach polonijnych, czy też o wydarzeniach kultualnych dla Polaków. Zachęcać do aktywnego spędzania czasu, czy też informować o różnych formach rozrywki i odpoczynku jednocześnie zachęcając do uczestnictwa.

Powstało wiele stron i portali na temat Polaków w Anglii, dlatego też nie mamy zamiaru konkurować z nimi. Kierujemy się na lokalną społeczność. Z tego też powodu strona jest otwarta na wszelkie informacje skierowane do tej społeczności lub też zachęcające ją do różnych form działania.

Z miła chęcia nawiąże współpracę z osobami, które chciałyby zamieszczać artykuły i informacje na stronie. Do publikacji nie potrzebna jest znajomość jezyka html. Wystarczy podstawowa wiedzą z zakresu obsługi "Worda" lub innego edytora tekstu. Z aktualną wersją strony pisanie i zamieszczanie artykułów stało się bardzo proste. Osoby chcące pomóc w tworzeniu strony proszę o kontakt z administratorem.

A teraz trochę techniki:

"Sercem" strony jest system zarządzania treścią Joomla w wersji 3. System pozwala nie tylko na publikowanie tekstów oraz grupowanie ich w kategorie, ale także na bardzo wygodne sterowanie zawartością strony głównej oraz podstron. Poza tym aplikacja oferuje moduły bloga, kalendarza oraz forum, a także setki łatwych w instalacji dodatków.

"Kręgosłupem" strony jest framework "Gantry" ze swoim bazowym szablonem. Dlaczego "Gantry" a nie zwykły szablon dla systemy Joomla? Ano ze względu na uniwersalność jak równiez, że względu na bezproblematyczne dostosowywanie wyglądu. A ponieważ zaprojektowany został z myślą o umożliwieniu wyświetlania zarówno dla tabletów jak i telefonów bez konieczności tworzenia dodatkowgo szablonu decyzja była prosta.

"Serce" było, "kręgosłup" był no to teraz czas na "wnętrzności". K2 jest jednym z kilku dostępnych dla Joomla komponentów typu CCK (Content Construction Kit). Możliwości komponentu K2 powodują, że jest on z powodzeniem wykorzystywany do budowy rozbudowanych serwisów informacyjnych. K2 sam w sobie stanowi system zarządzania treścią (CMS). Poza serwisami informacyjnymi może być wykorzystywany do budowy blogów, katalogów produktów.

JoomGallery to jeden z najstarszych komponentów dla skryptu CMS Joomla. Jest regularnie aktualizowany i ulepszany, a za sprawą dużej popularności można go częściowo integrować z wieloma innymi rozszerzeniami skryptu. Przy tym jest całowicie darmowy i mocno rozbudowany z szeroką paletą dodatkowych wtyczek i modułów odpowiedzialnych za prezentację graficznych zasobów na stronie www lub wspomagających administratora w publikowaniu zdjęć. Te ostatnie mogą być wrzucane na stronę zarówno od frontu przez uprawnionych do tego użytkowników jak i od administracyjnego zaplecza.

No to czas na forum. W poprzedniej wersji strony za ten element odpowiadało phpBB3. Jednakże w związku z problemami podczas integracji poprzez jfusion z Joomla wybór padł na skrypt Kunena. Jest oczywiście jak każdy skrypt na tej stronie darmowy ale w przeciwieństwie do phpBB występuje też jako pełnoprawny komponet dla Joomla. Jest w pełni funkcjonalnym forum internetowym z dodatkowymi zabezpieczeniami antyspamowymi.

Darmowy komponent z możliwością rozbudowania (część płatna) o system płatności i dodatkowe ustawienia, udostępniany wraz z modułami i wtyczkami przystosowany do publikowania na stronie ogłoszeń typu sprzedam, kupię, zamienię itp. Duża elastyczność w zakresie konfiguracji ustawień w połączeniu z licznymi rozszerzeniami jakie napisano dla tego komponentu sprawia, że AdsManager jest obecnie jednym z najpopularniejszych rozszerzeń ogłoszeniowo-reklamowych.

iCagenda nie przytłacza ilością funkcji konfiguracyjnych, jednakże dla potrzeb tej strony wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Pozwala utworzyć dowolną ilość kategorii przypisując do nich dowolną ilość zdarzeń. Każde zdarzenie można krótko opisać, zilustrować jakąś wybraną grafiką, dobudować załącznik, określić precyzyjnie termin oraz adres (i to wraz z ręcznym wypozycjonowaniem położenia na mapce google), podać dane kontaktowe organizatora oraz określić formę rejestracji na udział w danym zdarzeniu (tutaj nie aktywne).