Zamek w Tamworth

sobota, 19 lipiec 2014 Napisane przez  WP

Zamek w Tamworth jest to mały zamek położony obok rzeki Tama uznany za zabytek klasy I. Zamek został zbudowany wkrótce po najeździe na Anglię w 1066 roku przez króla William I zwanego też Wilhelmem I Zdobywcą (William the Conqueror, Guillaume le Conquérant) czy też Wilhelmem Bękartem (William the Bastard, Guillaume le Bâtard).

Pierwotnie zamek został zbudowany przez Królową Mercji Ethelfleda jako drewniana konstrukcja ufortyfikowana na sztucznie usypanym wzgórzu i otoczona fosą. Służył jako siedziba królów Mercji. Zamek został zdobyty i spalony przez Wikingow. W roku 874, na mocy układu pokojowego zawartego z wodzem Wikingów Guthrumem, król Mercji Alfred Wielki zrzekł się części terenów na rzecz duńskich najeźdźców i przez kilkadziesiąt lat okolice te były pograniczem pomiędzy znacznie pomniejszonym królestwem Mercji a Danelaw, królestwem Wikingów. W 913r. zamek został odbudowany.

Obecny wygląd zamku pochodzi z 11 wieku kiedy to w roku 1070 zamek został rozbudowany przez Roberta de Marmion pretendenta do korony królewskiej. W ciągu wieków właścicielem zamku było sześć wpływowych rodzin, bywali tu gościnnie królowie angielscy Henry I, Henry II i Edward II.

Podczas wojny domowej, gdy gubernatorem był na zamku Waldyve Willington, zamek został zdobyty po krótkim oblężeniu przez siły parlamentarne.

Jest dziś jednym z najlepiej zachowanych zamków Norman typu motte-and-bailey (gródek stożkowaty wraz z podgrodziem) w Wielkiej Brytanii. Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie przebudowywano i wzmacniano jak na przykład owalny mur zamkowy, zwiększono do 2 metrów grubości.

W 1890 roku kolejny właściciel zamku Marquis Townshend zdecydował się sprzedać zamek Korporacji Tamworth za 3000 funtów. Od 1897 roku zamek jest udostępniony dla zwiedzających.

Czytany 2765 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 wrzesień 2014 14:32